DİJİTAL DEVRİM: METAVERSE

Meta-universe yani Metaverse nedir?

Meta-universe (meta evren) olarak adlandırılan metaverse, gerçek ve sanal dünyanın bilim kurgu ile birleştiği bir 'dijital dünya' olarak tanımlanabilir. Her şeyden önce metaverse kavramını daha iyi anlayabilmemiz için Web 4.0 kavramına değinmek gerekir. İnternet tarihi boyunca birçok evreden geçti. Web 1.0, Web 2.0, Web 3.0 derken kapıyı Web 4.0 çaldı.

Nedir bu Web 4.0?

Web 4.0, fiziksel dünyadan uzaklaşıp, tamamen sanal networkler üzerine inşaa edilen teknolojidir. Saniyede 100 gigabit bağlantı ve bant aralığı olan her şeyin artık online networklar üzerinden kurulduğu ve bilim kurgu filmlerinde rastladığımız gibi yapay zekaya sahip işletim sistemi ve web teknoloji mimarisidir. Web 4.0 özellikle kodlanan yapay zeka ile sorunları tespit edebilir ve çözümler üretebilir. Bu teknoloji henüz günümüz için biraz uzak olsa da gerekli alt yapılar bugünden oluşturuluyor.

Facebook ve Metaverse

Metaverse konusunda öncülük eden teknoloji şirketleri arasında Facebook birinci sırada geliyor. Facebook CEO'su Zuckerberg, bu sanal evren için "yeni nesil internet" tanımında bulunuyor.

Bilindiği üzere Facebook yakın zamanda grup şirketlerinin ismini 'Meta' olarak değiştirmişti. Zuckerberg planladığı metaverse dünyasını kısa bir teaser ile de kitlelerle paylaşmıştı. Facebook'un bu hamlesi ilerleyen süreçlerde yeni nesil internet dünyasında birçok projeye imza atacağı sinyallerini veriyor. Hatta Facebook bu yeni nesil internet için artırılmış gerçeklik gözlüğü Vr Shinecone'u piyasaya sürdü. Bu gözlük kullanıcılara 3D bir deneyim sunuyor.

Metaverse Emlak Gururla Sunar

Image

Birçok metaverse alt tabanlı oyun firması (The Sand Box, Decentraland, Axi Infinity, Fortnite) bu sanal dünyayı kısmen faaliyete geçirmiş durumda. Bu oyunlar içinde ise arsa satışına başladı. Yatırımcılar ise bu oyunlardan parsel parsel arsa alıyor. Ödemeler ise ethereum (bitcoin) olarak gerçekleştiriliyor. Oyun içinde artırılmış gerçeklik gözlüğü kullanarak 3D bir deneyime sahip oluyorsunuz. Oyunda yapılar inşa edebilir, yapmış olduğunuz NFT'leri sergileyebilir, binlerce kişinin katıldığı bir konser'e VR gözlüğünüzle evinizden katılabilirsiniz.

Sonuç olarak bu yeni evren hayatımıza etkili bir şekilde dahil olacak, dijitalleşen dünyayı daha da dijital hale getirecek gibi duruyor. Ünlü isimler, markalar bu sanal evrende yerini şimdiden almış durumda. Siz de bu dijital evrende bir şekilde yerinizi almanızı öneririz.