NEDEN DİJİTAL PAZARLAMA UZMANIYLA ÇALIŞMALISINIZ?

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Her şeyden önce ''Dijital Pazarlama Uzmanı'' ne iş yapar, iş tanımı nedir bunu açıklamak gerekmektedir.

Dijital pazarlama uzmanı; çalıştığı markaların hedef kitlesini belirleyen, marka bilinirliğini sağlayan kişidir. Hizmet verdiği markanın dijital medyadaki pazarlama faaliyetlerini yürüten uzmandır.

Dijital Pazarlama Uzmanlarının farklı farklı görevleri olsa da genel görevleri;

  1. Öncelikle markanızın hedef kitlesini belirler ve bu kitlenin hangi mecralarda nasıl zaman geçirdiğini analiz eder.
  2. Hedef kitle kırılımına istinaden marka bilinirliğinizi artırmak için gerekli dijital tanıtım ve reklam çalışmalarının mimarisini oluşturur. Markanız için strateji oluşturur.
  3. SEO, SEM, E-Mail Pazarlama, Google Analytics, Google Ads ve sosyal medya reklamları hakkında yeterli donanıma sahiptir. Çalışmalarını bütünleşik şekilde gerçekleştirir.
  4. Profesyonel araçlara sahiptirler. Reklamların ölçümlemesini yapar, gerekli istatistiklere göre markanın dinamiklerine göre stratejileri değiştirir, geliştirir.

Kısacası Dijital Pazarlama Uzmanı markanızın dijital medyadaki bakıcısıdır.

Dijital Medya Uzmanı Size ve Markanıza Hangi Faydaları Sağlar?

Bir markaya sahipsiniz ve bu markanızın dijital dünyada tanıtımıyla daha çok kitleye ulaşacağını ve satışlarınızın katlanacağını düşünüyorsunuz. Bu dijital pazarlama ile mümkün olabilir fakat işe başlamadan önce bir müşteri gibi düşünmek gerekir. Ürettiğiniz içerik, sattığınız ürün/hizmet ile insanlara ne sunuyorsunuz? Yarattığınız değer nedir? İnsanlar sizinle neden ilgilensin. Ben olsam benimle neden ilgilenirdim? Sizi diğerlerinden ayıran ne? Bunun soruların amacı hedef kitlenizi daha iyi anlamak, müşteri gibi düşünmektir. Bu sorularda olabildiğince objektif olmanız dijital pazarlama çalışmalarına yön verecek, dijital pazarlama uzmanının daha efektif çalışmasını sağlayacaktır.

Tüm bunları sağladıktan sonra Dijital Pazarlama Uzmanı size ve markanıza hangi faydaları sağlayacak bunlara değinelim.

Siz işinize odaklanın. Uzmanınız gerekeni yapsın

Dijital pazarlama uzmanları yapmanız gereken iş yükünü oldukça hafifletir. Size bu sayede bol miktarda zaman kazandırır. Tek başınıza yetişemeyeceğiniz kadar çok stratejiyi aynı anda yürütür. Tecrübeleri ve sektörleri iyi tanıması açısından işinizi oldukça hızlandırırlar.

dijital pazarlama marketing

Objektif Değerlendirmeler Alın

Yaptığınız işinizde size objektif gözlerle eleştiri yaparak nerede ve nasıl hatalar yaptığınızı göstererek bunları düzeltmenize yardımcı olur. Bu sayede kaybettiğiniz hedef kitlenizi yeniden kazanmanıza yardımcı olurlar.

Dijital pazarlama uzmanı objektif ve yapıcı olmak durumundadır. İşinin neticeleri sizi olumlu yönde motive etmek olan bu uzmanlar, sizin için en kapsamlı çalışmaları yaparak, en doğru ve objektif yönlendirmeyi yaparlar.

Hedef Kitlenizi Profesyonel Şekilde Analiz Edin

Hedef kitlenizi tanımanıza ve onların ihtiyaçlarına cevap verebilmenize olanak sağlar. Hedef kitlenizi çok iyi tanımak size ürünleriniz ve şirketinizin gelişimi açısından da oldukça olumlu sonuçlar doğurur.

Hedef kitlenizi daha da genişletmenize yardımcı olacak kampanyalar, satış stratejileri ve tanıtımlar gerçekleştirir. Burada amaç ürününüzü olabildiğince çok duyurmaktır. Günümüzde dünya nüfusunun yarısı sosyal medya kullanmakta olduğu için bu stratejinin önemi dijital pazarlama dünyasında büyüktür.

Sonuç olarak dijital pazarlama uzmanları markanız için tam zamanlı olarak çalışır. Sizde markanızın profesyonel anlamda dijital pazarlama desteği almasını gerektiğini düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz :)