DİJİTAL GÖÇEBELİK NEDİR?

Dijital Göçebe (Digital Nomad) Kavramı

Lovemark ailesinden herkese selamlar. Bu yazımızda son zamanlarda adını çokça duyduğumuz Dijital Göçebelik kavramı üzerinde duracağız.

Dijital Göçebelik, İngilizce karşılığı ''Digital Nomad'' geçimini sağlamak için herhangi bir çalışma saati ya da mekana ihtiyaç duymayan kişiler için kullanılan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Dijital Göçebelik bir meslek gibi algılansa da aslında bir mesleği değil çalışma şeklini ifade eder. Çünkü farklı işler yapan kişiler , dijital göçebe olarak yaptıkları işleri mekan fark etmeksizin istedikleri yerden yapabilirler.

Dijital göçebeler sürekli seyahat halinde olan kişilerdir. Seyahat ettikleri bölgedeki kafe, kütüphane ve ortak çalışma alanlarını kullanırlar. İnternet ve mobil erişimin olduğu her yerde çalışmalarını sürdürebilirler. Dizüstü bilgisayar, tablet, telefon ile her an her yerde işlerini halledebilirler.

Dünya genelinde yaşanan pandemi sürecinde birçok meslek alanı çalışma şeklini değiştirmiştir. Uzaktan çalışma kültürünün yaygınlaşması Dijital Göçebelik kavramının daha da yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Dijital Göçebelik Yapabilecek Meslekler

Dijital göçebe olmak için işinizi uzaktan yürütebiliyor olmanız gerekmektedir. Bu nedenle özellikle; grafik ve tasarım , dijital pazarlama , medya ve telekomünikasyon gibi sektörler dijital göçebelik için en elverişli meslekleri barındırıyor. Belirttiğimiz alanlardan birinde çalışıyorsanız ister yurt içinde isterseniz yurt dışında bir plajda, evde, otel odasında veya favori kahvecinizde çalışabilirsiniz.

Digital nomad


Dijital Göçebelik ve Faydaları

  • Üretkenlik ve yaratıcılığınız artar,
  • Değişmek ve yenilenmek daha kolay hale gelir,
  • Sevdiğiniz şeylere daha fazla zaman ayırırsınız,
  • Sosyal çevreniz ve network ağınız genişler.

Dijital Göçebe Nasıl Olunur?

Lovemark olarak Dijital Göçebelik 101 dersine başlıyoruz :)

Dijital göçebelik için ilk adım tam zamanlı işinizden ayrılmak olacaktır. Fakat bu radikal hamle herkesin bir anda alacağı bir karar değildir. Dijital göçebe olarak bir hayata başlamak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak bu sürece daha kolay adapte olabilirsiniz.
● Sizi birkaç ay idare edecek bir birikime sahip olmak,
● Müşteri kazanmanızı sağlayacak bir portfolyo oluşturmak,
● Sürekli seyahat ederek çalışmak istiyorsanız bu şekilde hayatını sürdüren digital göçebelerle iletişime geçip fikir edinmek,
● Sizi yarı yolda bırakmayacak bir taşınabilir cihaz ve internet bağlantısı edinmek.
Dijital göçebe kavramı ile tanıştıktan sonra sizin hayat biçiminiz için uygun olduğunu düşünüyorsanız hayatınıza yepyeni bir yol katıp çalışma biçiminizi değiştirmek için harekete geçebilirsiniz!