Markanızı Google İlk Sayfaya Çıkaracak İpuçları

Google'da ilk sayfada çıkmak her markanın her web sitesinin isteğidir. Web sitesinin trafiğini artırmak, potansiyel müşterilere ulaşmak, markanın dönüşüm oranını yükseltmek gibi amaçlar Google sıralaması ile doğru orantılıdır. Bu sebeple markalar ilk sayfaya hatta ilk sıraya çıkmak isterler. Ancak bu durum belirli çalışma ve optimizasyonların sonucunda belirli bir zaman periyodunda gerçekleşmektedir.

Peki markamı nasıl Google'da ilk sayfada çıkarırım dediğinizi duyar gibiyiz. Markanızı Google ilk sayfasına taşıyacak ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz. Haydi başlayalım!

Markanızı Google'da Üst Sıraya Taşıyacak Yöntemler

googleda-ilk-sayfada-çıkmak

Google'un Türkiye'deki pazar payını her geçen gün artırdığı, potansiyel müşterilerin dijitale ışık hızıyla adapte olduğu bu dönemde isteğiniz hiçte yersiz değil. Mevcut pazarda birçok rakibinizin önüne geçmek, Google optimizasyonları ile satış kanalını geliştirmek istiyorsanız bu yöntemler markanızı 1-0 öne geçirecektir.

1- Site İçi (One-Page) SEO Önem Verin

Sitenizin kaliteli ve alaka düzeyi yüksek içerikleri varsa One-Page SEO'da bir adım öndesiniz demektir. Kısaca bir tabirle siz web sitenizi Google'a ne kadar iyi anlatırsanız Google'da kullanıcılara sizi o kadar çok ve ilk sırada gösterecektir.

Site İçi SEO için aşamadaki adımlarla başlayabilirsiniz.

  • Sayfa başlıklarını içerikleriniz ile optimize edin
  • Anahtar kelimelerinizi belirleyin
  • Site içi linkleme yapın (dahili bağlantı verin)
  • URL inşası yapın
  • Başlık etiketi ve Meta açıklama ekleyin

2- Sayfa Dışı (Off-Page) SEO'yu Önemsemek

Sayfa Dışı (Off-Page) SEO başarılı SEO çalışmalarının olmazsa olmaz çalışmasıdır. Off-Page SEO site dışında yapılan mevcut siteye diğer kanallardan trafik çekme işlemi olarak adlandırabilir. Sosyal medya kanalları, referans web sitelerinden alınan linklemeler Off-Page SEO çalışmalarında büyük önem taşımaktadır.

3- Site Hızınızı Yükseltin

googleda-ilk-sayfada-çıkmak

Site hızı web sitenizde yer alan yazı, görsel, motion içeriklerin yüklenme hızını ifade eder. Kullanıcı deneyiminin en önemli yapısını oluşturan site hızı kullanıcıları sayfada tutma ve hemen çıkma oranlarını düşürmede önemli bir yer tutar. Potansiyel ziyaretçilerinizi daha fazla sitede tutmak, hemen sitenizden ayrılmasını istemiyorsanız site hızını yükseltmeniz gerekmektedir. Bu hem kullanıcı deneyimi hem de Google sıralaması için önemlidir.

Web sitenizin hızını ölçmek, site hızınızı etkileyen faktörleri öğrenmek için Google PageSpeed Insights, GTmetrix gibi ücretsiz araçları kullanabilirsiniz.

4- Kullanıcılara Güven Sağlayın

googleda-ilk-sayfada-çıkmak

Google'da ilk sayfada çıkmak için güvenilir bir web siteye sahip olmak büyük önem taşımaktadır. Güvenilir bir siteye sahip olmak hem rakiplerinize karşı hem de Google sıralamasında size +1 puan kazandırır.

  • Sitenizi nasıl daha güvenli hale getirirsiniz?
  • Web sitenize SSL sertifikası yükleyin
  • Güvenilir bir hosting firması ile çalışın
  • Sitenizde kullandığınız eklentileri güncel tutun
  • Datalarınızı yedekleyin

5- Mobil Optimizasyon Kazandırır

Akıllı cihazlarımız hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, deyim yerindeyse bir uzvumuz haline gelmiş durumda. Bu sebeple web site trafiğinin büyük bir çoğunluğu mobil cihazlardan sağlanıyor. Durum böyle iken web sitelerinin mobil uyumluluğu büyük bir önem taşımaktadır.

Sitenizi mobil uyumlu hale getirecek hamlelerle kullanıcı deneyimini artıracağınız gibi Google sıralamanızı da iyileştireceksiniz.

Google sıralamasında etki eden majör faktörleri sizinle paylaştık. Sizde web sitenizin Google sıralamasını iyileştirmek istiyorsanız bu adımları uygulayabilirsiniz. Şunu belirtmek gerekir ki SEO çalışmaları devamlılık ve süreç gerektiren işlemlerdir. Bu adımları uygular ve optimizasyonları sağlarsanız başarı kaçınılmazdır.

SEO çalışmalarını tecrübeli ve alanında uzman bir ekiple yürütmek hedeflerinize ulaşmada en efektif yöntemi sunar. Siz de markanız için alanında kaliteli hizmet anlayışı sunan ve sizi anlayan bir ekiple çalışmak isterseniz Lovemark Brand Design olarak yanınızdayız.