Lovemark blogdan selamlar. Blogumuzun bu haftaki konusu, internetin yaygınlaşması ile birlikte yazılı iletişimin tercih edilmesiyle bağlantılı bir konudur. Bu dönüşümün yüz yüze iletişimin duygu aktarımı avantajından hepimizi yoksun bırakması, bize bu zor alanda nasıl davranmamız gerektiğini düşündürüyor. Nasıl yazışmalıyız? İnsanlara hem uzak olup, yakından etkileyebilmek için nasıl davranmalı, üslubu nasıl kurmalıyız?

NE ZAMAN CEVAP VERELİM?

İnsanlar size ulaşmak için mail WhatsApp, Sosyal medya hesaplarından yazarlar. Amaçları derhal sonuca ulaşmaktır. Eğer telefon numaranıza ulaşabilirse ona ulaşacaklardır. Yazmak ile uğraşmak istemezler. Bilmeliyiz ki, tüm yazılı metinlerin “amacı” acil cevap bulmaktır. Yapılan araştırmalara göre burada hemen cevap alabilen kişilerin %30’u, bu teması kurduğu markalardan alışveriş yapıyorlar. Peki bu süreç maksimum ne olmalıdır? Cevap, maksimum 24 saattir.

HANGİ AĞI KULLANALIM?

Burada klasik cevap, her yerde olmamaktır. Kendinize uyumlu iletişim aracını keşfedin. Ya ilk olun; ilk olamadıysanız etkili olmayı başarın. Bir platformda sadece olmak için orada var olmayın. Dikkatleri nasıl üstünüze çekeceğinize odaklanın. Kalabalık yerlerden, çok kullanılan mecralara uzak kalmayın. İnsanların size ulaşması için onları yüreklendirin, hatta onurlandırın. Sizden gelenler kısmı bu sebeple kıymetlidir.

KISA VE ETKİLİ YAZIN

Müşterileriniz size ulaştığında kısa zamanda sonuca ulaşmak isterler. Sizin onlara cevap verirken reklam yapmanızdan, sözü gereksiz yere uzatmanızdan yana istekli olacağını düşünmemeliyiz. Müşteri hazır bize ulaşmışken ona şu veya bu bilgiyi de vereyim diye düşünmekten kaçının. Müşteri ne istiyorsa onu tüm açıklığıyla vermek, doğru iletişimin mayasıdır.

MÜŞTERİLERE ÖRNEK MATERYALLER SUNUN

Müşterileriniz size kafalarında sorularla gelirler. Muhtemelen bir araştırmanın ortasındadırlar. Çoğu kez de kafaları daha karışmış olarak iletişimi sonlandırırlar. Fakat onlara sordukları soru ile birebir bağlantılı; deneyimlerini kuvvetlendirecek görsel, işitsel, ya da dijital materyallerle kuvvetlendirmeye çalışın. Hedef kitlenizle temas noktalarınızı çoğaltın.

SİNİRLİYKEN YAZILMAZ

Günlük hayat kimi zaman çok stresli olabiliyor. Başa çıkmanız gereken sorunlar etrafımızı görüş ve yorumlayışımızı etkiliyor. Sağduyulu davranmamızın önüne geçiyor. Dolayısıyla bu ve benzer durumlarda müşterilerimizle iletişimi ertelememiz vereceğimiz en akıllıca karar olacaktır.