SOSYAL MEDYADA ÖZEL ALAN ALGISI GELİŞİYOR

Sosyal medya platformlarının kişisel bilgileri ne derecede kullanıp kullanmadığı ve bu bilgilerin özellikle reklamlar için dijital ayak izleri olarak depolanması hep tartışılmış, hatta Facebook’un Ceo’su Zuckerberg bu konu hakkında yargılanmış, insanları belli etik ilkeleri gözeterek dinlediklerini itiraf etmişti.

Sosyal medya bağımlılığı ve zorbalığı üzerine sayısız makale ve kitap yazıldı. Konunun farklı kısımlarına vurgu yapsa da bunların genel olarak odak noktası sosyal medyanın bireyi olumsuz yönde değiştirdiğiydi. Bu yayınlardan önemli bir bölümü “bireyin psikolojisini sosyal medyanın yönetme kapasitesiydi. Dünya çapındaki olumsuz geri bildirimleri takip eden Facebook ve Instagram yönetimi beğeni gizleme özelliğini kullanıma sunmayı amaçlıyordu. Özellikle bu özelliğin, insanların kendilerini değersiz hissetmelerini ya da olduklarından daha farklı bir kişiliğe dönüştükleri algısının desteklenmesini sağladığını düşünmüşlerdi.

Erken deneme süreci 2019’a uzanan ancak pandemi nedeniyle gecikme yaşanan seçenek bu hafta itibarıyla kullanıma açılacak.

Instagram’da yeni dönemin başlamasıyla birlikte hem içerik üreticileri hem de kullanıcılar, gönderilerin görüntülenme ve beğeni sayılarını gizleyebilecek. Böylece, söz konusu seçeneği tercih edenler ana akışta yer alan gönderilerin beğeni ve görüntülenme sayılarıyla karşılaşmayacak, kendi paylaşımlarına dair sayıları diğer kullanıcıların görebilmelerini de engelleyebilecek. Benzer seçenekler Facebook kullanıcıları için de geçerli olacak.